You are currently viewing A tervezés fontossága és az eszközök megválasztása

A tervezés fontossága és az eszközök megválasztása

Tervezzünk vagy ne?

Ennyi év rajzolás után egyre tudatosabb vagyok a témaválasztás tekintetében. Kezdetben nem érdekelt, hogy épp hogyan van ábrázolva az adott téma, milyen technikával, csak rajzoltam, ahogy éppen akartam. Ennek előnye az, hogy kötetlenül azt és úgy csináltam, ahogy jól esett, elkapott a flow élmény, változatosságot éreztem alkotás alatt, viszont a képek nem voltak egységesek. Ez alatt azt értem, hogy az egyik színes ceruzával lett rajzolva, a másik vízfestékkel, a harmadik grafittal és amikor kiállítást rendeztünk belőle, úgy éreztem, hogy amatőr hatást kelt az egész (ami igaz is volt rám természetesen, de én már akkor is törekedtem arra, hogy profi legyek).

A tervezés

Az előzetes tervezésnek sok előnye van. Először is, ha a technika el van döntve, az már magában egységesíti az alkotásokat és szebben mutatnak egymás mellett egy kiállítás keretében. Másodsorban, ha van egy adott téma, amit végig vonultatunk jó néhány alkotáson, akkor könnyebb portfólióba rendezni vagy bemutatni a képeket a nagyközönségnek.

A vázlatrajzolás segít a gondolatok és ötletek elraktározásában és rendszerezésében. Sokszor veszem észre magamon azt, hogy olyankor jönnek jobbnál jobb ötletek, mikor nincs időm alkotni, de mivel nem szeretném elfelejteni őket, ezért van egy vázlatfüzetem, amibe felskiccelem a képet és kiegészítem leírásokkal (például milyen legyen a hajszín, milyen hatást akarok kelteni és milyen színeket szeretnék használni a háttérben, stb.) Ez segít visszaemlékezni arra, hogy mit alkossak legközelebb.

A technika

Már szinte az összes technikát kipróbáltam, festettem, rajzoltam, metszeteket készítettem, de ami hozzám leginkább közel áll az az alkoholos filctoll és a színes ceruza vegyítése. Nagyon szép, aprólékos kidolgozásra van lehetőség általa. Ezt később ki fogom fejteni egy másik blogban, ahol megmutatom, hogyan építem fel a képet ezzel a kétféle eszközzel. 😊

Nagyjából bármit lehet bármivel vegyíteni, attól függ, milyen hatást szeretnénk elérni, úgyhogy bátran kísérletezzetek! Azt, hogy melyik technika a legjobb, vagy legkönnyebb, azt saját magunknak kell megtapasztalni. Nekem az olajfestés az egyik legnehezebb, aminek az egyik oka az, hogy türelmetlen vagyok és nem győzöm kivárni, hogy a rétegek megszáradjanak 😊 Ami a legkönnyebb számomra, az pedig a grafitceruza. Nem kell odafigyelni a színekre, csak a tónusokra és radírral visszaszedhető könnyedén, ha hibáztunk.

Az alkoholos marker/filctoll használatában azt szeretem, hogy a színek szépen összemoshatóak, vagy tovább mélyíthetők attól függően, hány rétegben megyünk át a papíron vele. Na meg persze olyan varázslatosan szép színeket lehet kapni, hogy öröm vele dolgozni. Tökéletesen lehet rajta használni a színesceruzát. Egyetlen hátránya az, hogy borsos ára van egy jó erős középkategóriás készletnek. Ráadásul, ha érdesebb papíron használod, az gyilkolja a rostirónt rendesen. A másik hátránya az, hogy mivel párolog belőle az alkohol, ezért gyorsan szárad meg a papíron, ezáltal ha nagy képet készítesz vele, akkor számítani kell rá, hogy nem lesz egységes a színezés, néhol foltos lehet, de mégis  az összes hátrány ellenére a legkedveltebb számomra. Amíg egy vízfestékkel lágy, lazúros hatást érünk el, addig az alkoholos marker nem finomkodik, bumm..erőteljesen magára hívja a figyelmet (plusz nem kellenek ecsetek, víz, stb és a kezünk is tiszta marad 😊).

Szóval a lényeg az, hogy kísérletezzetek a technikákkal, kombináljátok őket! Írjátok le kommentben, hogy nektek mi vált be a legjobban!

Köszi, hogy olvastad!

Melinda

Vélemény, hozzászólás?